Fogfehérítés: A tökéletes mosoly titka

A ragyogó, fehér mosoly mindenki számára vonzó, de a fogfehérítésről sok tévhit kering. A célunk, hogy megoszthassuk pácienseinkkel a legfontosabb tudnivalókat, így mindenki biztos lehet abban, hogy a fogfehérítés biztonságos és hatékony eljárás. Ebben a cikkben válaszokat adunk a leggyakrabban felmerülő kérdésekre, hogy Ön is maximálisan felkészült lehessen!

Alapvető tudnivalók a fogfehérítésről

A fogfehérítést mindig egy alapos szájhigiéniai kezeléssel kell kezdeni, hogy a fehérítő anyagok maximális hatékonysággal fejthessék ki a hatásukat. Ha a fogak felületén lepedék vagy elszíneződés található, ezek akadályozhatják a fehérítő anyagok felszívódását. A legszebb eredmény eléréséhez tehát a belső fehérítés mellett a fogakat kívülről is meg kell tisztítani.

A fogfehérítő anyagok oxidálószert tartalmaznak, melyek feloldják a fogakban található pigmenteket. A fehérítés során a fogakban található nagy, sötét pigmentmolekulák kisebb, világosabb vagy színtelen molekulákká alakulnak át, így a fogak színe jelentősen világosodik.

Mennyit világosodnak a fogak?

A kezelés hatékonysága függ a fogak természetes színétől, a környezeti hatásoktól és a zománc vastagságától. Azok a fogak, amelyek sárgás elszíneződést kaptak, akár 6-8 árnyalatot is világosodhatnak. Azok a fogak, amelyek szürkések vagy a fog természetes pigmentációja miatt sárgásak, 2-3 árnyalatot világosodnak. Az eredmények előre nem teljesen kiszámíthatóak, és bizonyos típusú elszíneződések (pl. gyógyszerek miatt) sokkal nehezebben változnak, így ebben az esetben kiegészítő kezelésekre lehet szükség.

A rendelői fogfehérítés folyamata

A rendelői fogfehérítés körülbelül 1,5 órát vesz igénybe. Az íny megfelelő védelme mellett a fehérítő anyagot a fogak külső felszínére alkalmazzuk, ezáltal nagy mennyiségű oxigén szabadul fel, amely kiváltja a fehérítő hatást.

Mellékhatások és szövődmények

Bár a fogfehérítés biztonságos, néhány páciens tapasztalhat kisebb mellékhatásokat:

  • Bizsergés: Egyes páciensek enyhe bizsergésről számolnak be, amit a fehérítő anyag pezsgése okoz.
  • Fogérzékenység: Az érzékeny fogú pácienseknél előfordulhat, hogy a fehérítés után fájdalmat, nyilallást éreznek. Ez gyakran a kezelés után néhány hétig fennállhat, de fluoridtartalmú fogkrémekkel enyhíthető.
Kezelés utáni tanácsok

A fehérítés eredményének maximalizálása érdekében kövesse az alábbi javaslatokat:

  • Kerülje a forró vagy hideg italokat 1-2 napig, hogy csökkentse a fogérzékenységet.
  • Ne dohányozzon 10 napig.
  • Kerülje a színezőanyagot tartalmazó ételeket és italokat (pl. kávé, tea, vörösbor, csokoládé) legalább 10 napig.

A fehérítés során ügyeljen a helyes, alapos napi kétszeri fogmosásra, hogy elkerülje az ételmaradékok lerakódását. A színezőanyagot tartalmazó szájöblítők és fogkrémek használata tilos a fehérítés után 2 hétig.

Kiegészítő kezelések és konzultációk

Ha a gyógyszerek okozta elszíneződés (pl. tetraciklin) vagy fluorid miatti elszíneződések miatt nem elégedett az eredménnyel, további otthoni fehérítési lehetőségeket javasolhatunk, illetve belső fogfehérítésre is sor kerülhet.

Kérdéseivel forduljon bizalommal szakembereinkhez, és vegye igénybe a fogfehérítési konzultációt rendelőnkben!

A szájüreg egészségének fontossága

A szájüregünk tele van baktériumokkal, és sajnos a nem megfelelő szájápolás következményeként olyan káros baktériumok is elszaporodhatnak, melyek ínygyulladást és fogszuvasodást okozhatnak. A kutatások szerint a rossz szájüregi higiénia összefüggésben állhat a szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel, illetve koraszüléssel és alacsony születési súllyal is.

Fontos, hogy a megfelelő szájhigiénia fenntartásával ne csak fogainkat és ínyünket védjük meg, hanem csökkentsük a komolyabb szisztémás betegségek kockázatát is. Szájápolási szűrések és professzionális tisztítás segíthetnek a legjobb eredmény elérésében.

Ne hagyja figyelmen kívül a szájhigiéniát! Kérjen szűrővizsgálatot és fogkőleszedést rendelőnkben!

ELÉRHETŐSÉGEINK:

1064 Budapest,
Rózsa utca 95.

NYITVATARTÁS:

Hétfő: 08:00 – 20:00
Kedd: 08:00 – 20:00
Szerda: 08:00 – 20:00
Csütörtök: 08:00 – 20:00
Péntek: 08:00 – 20:00